Предвижда се временна забрана за провеждането на животновъдни изложби и пазари. В Румъния са засегнати вече над 200 000 животни, а в Гърция – над 10 700 животни
а бъдат въведени по-строги мерки срещу навлизането на българска територия на чумата по дребните преживни животни, след като бяха регистрирани случаи в съседните страни – Румъния и Гърция, стана ясно след онлайн среща между държавните институции и животновъдните организации.
Фермерите бяха запознати с ограниченията, които Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) прилага срещу навлизането на заболяването в страната. Мерките включват засилен контрол на всяка пратка живи животни от засегнатите държави, поставяне под възбрана, клинични прегледи и вземане на проби, както и по-обстоен и задълбочен преглед на животните, насочени за незабавно клане. Заболяването не е опасно за хората, но е изключително заразно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби.
По време на срещата заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев апелира както към животновъдите, така и към регистрираните ветеринарни лекари да подходят отговорно към ситуацията и при съмнения за заболяло животно незабавно да сигнализират на съответните Областни дирекции по безопасност на храните.
„От всички нас зависи дали заболяването ще влезе в България и дали ще успеем да се справим, така че да не бъдат засегнати животните и стопанствата у нас“, каза още той. Заместник-министърът подчерта, че е нужно стопаните да бъдат отговорни и да спазват мерките.
Ситуацията в Румъния и Гърция е притеснителна. Само през последните дни огнищата в Румъния са се увеличили на над 30. По данни на БАБХ в момента там са засегнати над 200 000 животни, а огнищата са в районите Тулча, Констанца и Тимиш. В Гърция има регистрирани 19 огнища в районите Тесалия и Пелопонес, като са засегнати над 10 700 животни.
Предвижда се да бъде въведена и временна забрана за провеждането на животновъдни изложби и пазари в страната.
https://agri.bg