Личната отговорност на животновъдите може да опази страната ни от болестта

Лилия Александрова

Овцевъдите и козевъдите в цялата страна са изправени пред ново предизвикателство. Огнищата на чума по дребните преживни животни, които бяха регистрирани първо в Румъния, а след това и в Гърция, вдигнаха на крак властите и у нас. Към края на юли нямаше регистрирани огнища на болестта в България, но гръцките власти разследват версия за разпространение на болестта чрез превоз на животни през българска територия. Заболяването се разпространява много бързо, няма лечение и смъртността е 90% от засегнатите животни.

Заради усложнената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция зам.-министърът на земеделието и храните Деян Стратев събра на спешна среща директорите на отговорните институции. Той апелира както към животновъдите, така и към регистрираните ветеринарни лекари, да подходят отговорно към ситуацията и при съмнения за заболяло животно незабавно да сигнализират на съответните Областни дирекции по безопасност на храните. „От всички нас зависи дали заболяването ще влезе и в България и дали ще успеем да се справим, така че да не бъдат засегнати и животните, и стопанствата у нас“, посочи той.

Засилени мерки за превенция

„Най-доброто, което може да се направи в момента е, да няма никакво движение на животни към никакви обекти, без значение регламентирано или не. Това важи особено за внос на животни от Гърция и Румъния“, каза пред „Български фермер“ д-р Емил Киров, председател на Областната колегия на Български ветеринарен съюз (БВС) в Благоевград. Той поясни: „Единственото действие, което може да се предприеме след установяването на заболяването, е унищожаване на цялото стадо, така че не е желателно да се стига въобще до това.“

По неговите думи сега не бива да се купуват животни или да се продават, тъй като не се знае какъв човек ще влезе във фермата и дали е носител на заразата. „Няма ваксина, заболяемостта е много висока, смъртността също. Няма много варианти как да се реагира при заразени животни. В тази ситуация е необходимо фермерите да следят актуалната информация, която се публикува на интернет страниците на държавните институции. Български ветеринарен съюз също информира стопаните по своите канали и организира срещи с местни фермери“, отбеляза д-р Киров.

Допълнителни мерки за недопускане на заболяването

На 1-ви август Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) издаде официална заповед, с която забранява провеждането на пазари, изложби или други събирания на дребни преживни животни (ДПЖ) в страната. Придвижването на овце и кози за клане трябва да се осъществява само след извършен клиничен преглед, за който се съставя Контролен лист и копие от него трябва да придружава пътния лист. Придвижване на животни за доотглеждане е допустимо само след извършен клиничен преглед, за който се съставя Контролен лист, и извършени лабораторни изследвания за наличието на вируса с отрицателен резултат. Копие от контролния лист трябва да придружава пътния лист.

Пробите се вземат и изпращат за изследване от ветеринарния лекар обслужващ животновъдния обект, като броят им се определя съгласно таблица при 95% достоверност и 10% разпространение на заболяването, и са за сметка на собствениците на животните.

Не е задължително да се вземат проби при придвижването на ДПЖ на един и същи собственик между регистрирани негови животновъдни обекти, както и при придвижване на ДПЖ между регистрирани животновъдни обекти в рамките на едно населено място.

Ситуацията е сериозна

„Изпратихме инструкциите към всички практикуващи ветеринарни лекари“, каза за „Български фермер“ д-р Тодор Тодоров, председател на Областна колегия на БВС – Варна, с когото разговаряхме в първия ден на издаването на заповедта на БАБХ. Д-р Тодоров обясни, че председателите на колегиите на Български ветеринарен съюз в страната поддържат постоянен контакт с Областните дирекции на БАБХ, от където се изисква съдействие за всяко едно съмнително животно.

„Към момента ситуацията в страната е спокойна. Поддържаме връзка с колеги, обменяме информация. На първо време, когато все още няма регистрирани огнища в страната, стриктното изпълнение на заповедта е напълно достатъчно, за да се ограничи разпространението на болестта. В момента не бива да има размяна на разплодни животни (кочове). Във връзка сме с нашите фермери, те са информирани за забраната за движение и огнищата в съседните държави. До някаква степен сезонът е благоприятен в тази ситуация, тъй като животните са разположени стационарно на паша. Останали са само ремонтни животни за клане през следващата година. С една дума ситуацията е сериозна“, посочи д-р Тодоров и допълни:

„Изпълнението на инструкциите

в заповедта е приоритет на държавните ветеринарни лекари, които извършват контрол на всички видове мероприятия съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност. Ние поддържаме връзка с колегите, те правят свои разчети и обсъждат контрола. Министерство на вътрешните работи издава заповед за засилване контрола на превозните средства с животни. Колегите от Гранична инспекция имат разпореждане да се проверява всеки съмнителен камион. Те разполагат със сложна техника и няма как да бъдат укрити животни. Ние отговаряме за здравето на животните във фермите с всички мероприятия, които се извършват по Държавната профилактична програма. Имаме ясни разпоредби съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност. Изпълняваме заповедите на БАБХ към регистрираните ветеринарни лекари.“

„При най-малка промяна в състоянието на животните фермерите трябва да се обърнат към своя ветеринарен лекар“, посочи д-р Иван Сирмин, ветеринарен лекар в Гоце Делчев, и допълни: „Чумата е много опасно заболяване, нанася големи икономически загуби за животновъдите. Предупредени сме от БВС и аз лично съм предупредил фермерите, с които работя – да не се събират на тържища, да избягват контакт с други колеги, да се ограничи движението на животните. 24 часа в денонощието съм на разположение на фермерите. Обяснил съм на всички за какви симптоми при животните трябва да следят. Засега нямам сигнал със съмнение за болестта.“

Зародишът на болестта е в Западна Африка

Чумата по дребните преживни животни е докладвана за първи път през 1942 г. в Кот д’Ивоар, Западна Африка. Според Световната организация за здравеопазване на животните (WOAH), заболяването се предава при близък контакт и събирането на животните на едно място благоприятства прерастването в епидемия.

Основните източници на инфекция са секретите и екскретите на болните животни. Симптомите са треска, диария, депресия, секрет от очите и носа, образуващ коричка, кашлица, дъх с неприятна миризма, затруднено дишане и хранене. Заразата се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез замърсени с вируса фуражи, оборудване, превозни средства и постеля.

Фермерите в Гърция отглеждат най-голямото стадо кози в Европейския съюз – приблизително 3 625 000 и те имат решаваща роля в производството на запазената марка на страната: сирене фета. Произведен от поне 70% овче мляко и поне 30% козе мляко, млечният продукт е основно приходно перо в икономиката на страната.

Сиренето фета е добре наложено на пазарите в Европа и други държави. През 2022 г. Гърция е изнесла над 65% от произведените 127 000 тона фета, за рекордната стойност от 658 милиона долара. Според експерти чумата по козите може да причини годишни икономически загуби до 2,1 милиарда долара. Но освен финансовото въздействие, огнището застрашава поминъка, продоволствената сигурност и заетостта на семействата, зависими от добитъка.

https://www.bgfermer.bg